Zalecenia dla Pacjentów wybielających zęby

Preparat wybielający jest przeznaczony do stosowania w czasie dnia. Nakładki z materiałem wybielającym należy nosić około 3-4 godzin dziennie przez okres 1-2 tygodni – w zależności od pożądanego efektu, a co ważniejsze zaleceń lekarza prowadzącego. Celem uniknięcia lub zniesienia nadwrażliwości pozabiegowej zębów należy do nakładek zakładać preparat Tooth Mousse lub Mi Paste Plus na noc.

Sposób i kolejność działania:

  1. Z naszego doświadczenia wynika, że najlepszą porą dnia na noszenie szyn jest moment kiedy jesteśmy w domu, po pysznej, sytej (i jednocześnie białej) obiadokolacji – naszym ostatnim posiłku tego dnia.
  2. Przed przystąpieniem do wybielania należy dokładnie umyć zęby i wypłukać jamę ustną czystą wodą.
  3. Na każdą nakładkę należy nałożyć jedną porcję preparatu według instrukcji lekarza prowadzącego. Orientacyjnie na pojedynczy ząb w okolicy brzegu siecznego należy nałożyć ilość preparatu Opalescence wielkości połowy ziarnka ryżu.
  4. Następnie należy założyć nakładki z żelem na zęby i upewnić się czy są one prawidłowo osadzone.
  5. Ewentualny nadmiar żelu (z dziąsła) należy natychmiast usunąć patyczkiem do uszu.
  6. Po zakończeniu każdego zabiegu należy dokładnie wypłukać jamę ustną wodą, a szynę przepłukać bieżącą wodą i umyć szczoteczką (nie gorącą, ponieważ może ulec odkształceniu) i pozostawić do wyschnięcia. Zęby można dokładnie umyć szczoteczką i pastą dopiero po około godzinie od zakończenia zabiegu.
  7. Na noc do tych samych nakładek zaleca się założenie preparatu remineralizującego Tooth Mousse lub Mi Paste Plus.
  8. Rano należy zdjąć szyny, wypłukać i umyć szczoteczką nakładki, jak również umyć szczoteczką i pastą powierzchnie zębów.

W czasie wybielania nie powinno się:

  • Używać innych środków do wybielania zębów Spożywać owoców cytrusowych, kwaśnych soków owocowych i leków przeciwko nadkwasocie żołądka (substancje te zmieniają zawartość kwasu w ślinie i mogą doprowadzić do zaburzenia lub wydłużenia procesu wybielania)
  • Palić tytoniu, pić kawy, Coca coli, czerwonego wina i innych silnie barwiących napojów czy pokarmów, np. buraków, grzybów – spożywanie ich może opóźnić proces wybielania, osłabić jego efekt lub nawet powodować przebarwienia zębów. Tak zwana „biała dieta” obowiązuje przez cały okres wybielania i przez 14 kolejnych dni po jego zakończeniu. Szczególnie odradza się spożywanie:
    • owoców jagodowych, czyli malin, jagód, borówek, truskawek, czereśni i wiśni
    • napojów takich jak kawa (z mlekiem również), herbata (czarna, zielona, biała)
    • warzyw jak np. buraki, marchew, papryka
    • przypraw, a w szczególności kurkumy, curry, sosu sojowego

Więcej informacji dotyczących tego zagadnienia można znaleźć w sieci pod hasłem „biała dieta”.

  • Pić napojów i spożywać pokarmów z założonymi na zęby szynami.
  • Preparat nie powinien być stosowany przez kobiety ciężarne i karmiące, gdyż nie prowadzono badań co do ewentualnych działań ubocznych nadtlenku karbamidu na tej grupie pacjentów.

Nasze wskazówki:

  • W ramach przygotowania do wybielania i wzmocnienia jego efektu należy przed pierwszą aplikacją środka wybielającego wykonać zabieg usunięcia złogów nazębnych i piaskowania. Dzięki temu znacznie szybciej i w bardziej spektakularny sposób udaje się uzyskać efekt pożądany przez Pacjenta.
  • Dla wielbicieli czarnej kawy i herbaty zalecamy oczywiście ich odstawienie na okres wybielania i 2 tygodnie po tym okresie. Jesteśmy jednak tylko ludźmi, stąd dla osób bardzo do nich przywiązanych zalecamy picie tych napojów po ostygnięciu przez słomkę (w ten sposób udaje się ograniczyć kontakt barwiącego płynu z powierzchnią zębów).
  • Zaproponowany przez nas preparat remineralizujący jest fantastyczny do stosowania w nocy w przypadkach nadwrażliwości po zabiegu wybielania, ale nie tylko. Jego stosowanie jest wskazane również po okresie wybielania w przypadku jakichkolwiek objawów nadwrażliwości, ale również jako bardzo skuteczna profilaktyka próchnicy – wtedy aplikujemy preparat na noc 2-3 razy w miesiącu.

Inne wskazówki:

  • Należy dokładnie przestrzegać zaleceń stosowania preparatu. W przypadku pojawienia się dużej nadwrażliwości stosowanie preparatu należy przerwać i zgłosić ten fakt lekarzowi prowadzącemu. W przypadku jakichkolwiek pytań czy wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego +48 730 502 102 lub +48 508 155 677 – nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji i postarają się jak najszybciej udzielić fachowej porady.
  • Celem zachowania właściwości preparatu wybielającego należy przechowywać strzykawki w chłodnym, ciemnym miejscu, np. szufladzie lub najlepiej w lodówce.
  • Wypełnienia kompozytowe czy uzupełnienia porcelanowe nie ulegają wybieleniu, stąd czasem po okresie wybielania i stabilizacji koloru ze względów estetycznych istnieje konieczność ich wymiany – sytuacja taka dotyczy najczęściej zębów w odcinku przednim.
  • Podczas wybielania należy starannie dbać o higienę jamy ustnej.
  • Po zakończeniu zabiegu zęby będą zauważalnie bielsze, ostateczna biel ustali się w ciągu dwóch tygodni od zakończenia zabiegu – w tym czasie również zaleca się przestrzeganie zasad ‘białej diety’.
  • W przypadku Pacjentów, u których na zębach występują białe plamki lub mleczne zmętnienia możliwe jest ich uwidocznienie podczas procesu wybielania. Wynika to z faktu, iż wybieleniu ulegają zarówno tkanki zęba jak również opisane wcześniej jaśniejsze wyjściowo plamki. Ostatecznie po okresie 2 tygodni stabilizacji koloru różnice te zacierają się i dają zadowalający dla Pacjenta efekt.
  • W zasadzie zabieg nie wymaga powtórzeń. Jeśli jednak po jakimś czasie wystąpi chęć odświeżenia uzyskanego po wybielaniu koloru to zabieg można powtórzyć po 6-12 miesiącach. Najczęściej nie ma już wtedy konieczności noszenia szyn dłużej niż przez kilka dni.
  • Dla osiągnięcia optymalnego rezultatu zabieg wybielania nie powinien być przerywany. W przypadku dużej nadwrażliwości można na okres 1-2 dni stosować wyłącznie preparat remineralizujący i po ich ustąpieniu wrócić do aplikacji preparatu wybielającego.