Stabilne, wygodne i trwałe protezy

Co to są protezy zębowe?

Protetyka to dziedzina stomatologii, która zajmuje się odbudową utraconych zębów. W przypadku rozległych braków w uzębieniu lub bezzębia odpowiednim rozwiązaniem są protezy, które zastępują naturalne zęby, przywracając funkcje jamy ustnej i estetyczny wygląd całej twarzy. Obecnie stomatologia oferuje wiele różnych metod leczenia, które pozwalają uzyskać doskonałe efekty, porównywalne z posiadaniem własnych zębów.

Istnieje wiele rodzajów protez ruchomych takich jak całkowite, częściowe, szkieletowe, acetalowe, czy akronowe, a także protezy mocowane na implantach, które są dobierane do indywidualnych potrzeb Pacjenta.

Dlaczego nasz gabinet stomatologiczny

Jakie sa rodzaje protez zębowych?

Protezy szkieletowe to uzupełnienia protetyczne ruchome. Wykonuje się je, gdy w jamie ustnej znajdują się nieliczne zęby, ale ich liczba lub rozmieszczenie nie pozwalają na zamocowanie na nich mostów protetycznych. Takie protezy opierają się na  pozostawionych zębach, przenoszą siły żucia w sposób zbliżony do fizjologicznego. Pozwala to także ograniczyć ich wielkość i zasięg.  Wykonane są z metalu oraz materiałów akrylowych, akronowych lub acetalowych. Ich niewielki rozmiar, bardzo dobra estetyka i wygoda sprawiają, że są rozwiązaniem często wybieranym przez Pacjentów.

Protezy akrylowe – mogą występować jako częściowe lub całkowite. Pierwsze z nich najczęściej są rozwiązaniem tymczasowym po usunięciu zębów, na czas oczekiwania na ostateczne uzupełnienie protetyczne. Protezy całkowite są wykonywane w przypadku braku wszystkich zębów. Poprawnie wykonane protezy akrylowe przywracają funkcjonalność narządu żucia. Materiały wykorzystywane do wykonania protez dobrze imitują naturalne uzębienie i są wytrzymałe.

Protezy na implantach – mają znaczną przewagę nad swoimi klasycznymi odpowiednikami, głównie z powodu ich wyjątkowej stabilności. Są bardziej funkcjonalne i zdecydowanie wygodniejsze w użytkowaniu. Wykonanie tego typu odbudowy rozpoczynamy od wszczepienia implantów. Po stabilizacji wszczepów wykonuje się na nich odbudowę protetyczną. Podczas użytkowania protez zębowych opartych na implantach nie ma ryzyka wypadania protezy podczas użytkowania.

Efekty leczenia

Pacjent zgłosił się z powodu niewygody związanej z użytkowaniem zwykłych protez całkowitych

Braki całkowite zaopatrzono nowymi, mniejszymi protezami opartymi na implantach, które zapewniały ich doskonałą stabilność

Poznaj naszych ekspertów

Lekarze dentyści zajmujący się protetyką stomatologiczną

Barbara Aleksandrzak

lekarz dentysta

Często zadawane pytania

1. Po jakim czasie należy wykonać nowe protezy?

W trakcie użytkowania protez należy zgłaszać się na wizyty kontrolne co 6-12 miesięcy, lekarz stomatolog ocenia wtedy stan protezy i jej dopasowanie w jamie ustnej. Zwykle po około 5 latach wskutek postępującego zaniku kości tzn. podłoża protetycznego w jamie ustnej proteza przestaje idealnie pasować, pogarsza się jej utrzymanie, przestaje być stabilna i zaczyna spadać – są to wskazania do wymiany protezy.

2. Ile trwa proces wykonania nowych protez?

Oczekiwanie na tego typu uzupełnienie protetyczne trwa zwykle od 2 do 4 tygodni. W tym czasie lekarz spotyka się z Pacjentem co kilka dni celem przymiarki kolejnych etapów projektowania protezy. Jeżeli natomiast pracę protetyczną mocuje się na implantach – oczekiwanie na docelowy rezultat będzie wydłużone o czas potrzebny na regenerację tkanek po zabiegu. Na czas trwania tego procesu Pacjent otrzymuje uzupełnienie tymczasowe.