Profesjonalna profilaktyka najważniejszą dziedziną stomatologii

Częstotliwość wizyt profilaktycznych

Wiele uwagi poświęcamy profilaktyce stomatologicznej. To dzięki niej nasi Pacjenci mogą w zdrowiu zachować własne zęby na długie lata. Prawidłowa higiena jamy ustnej, odpowiednia dieta, profesjonalne zabiegi higienizacyjne, fluoryzacja pozwalają utrzymać zęby i dziąsła w zdrowiu. Pracujące w naszym zespole dyplomowane higienistki w oparciu o przeprowadzone badanie pacjenta przygotowują indywidualny plan higieny jamy ustnej z instruktażem, udzielają porad dietetycznych oraz przeprowadzają profesjonalne zabiegi profilaktyczne. Zabiegi profilaktyczne dla dorosłych zalecamy optymalnie z częstotliwością raz na 6-12 miesięcy, z kolei dzieci i młodzieży co 3-6 miesięcy.
Dlaczego nasz gabinet stomatologiczny

Zabiegi profilaktyczne, które przygotowaliśmy dla Ciebie

W naszej klinice w ramach zabiegów profilaktycznych przeprowadzamy skaling, piaskowanie, polerowanie oraz fluoryzację.

Skaling jest zabiegiem, który polega na usunięciu kamienia nazębnego za pomocą końcówki ultradźwiękowej. U osób dorosłych zaleca się przeprowadzenie tego zabiegu raz na 6-12 miesięcy, co pozwala to na utrzymanie zębów i dziąseł w zdrowiu. Ponadto skaling jest właściwie bezbolesny oraz całkowicie bezpieczny – nie narusza naturalnej struktury zęba.

Piaskowanie jest zabiegiem uzupełniającym skaling. Polega on na usunięciu osadów i przebarwień, które znajdują się na powierzchni zębów pochodzenia zewnętrznego (palenie tytoniu, kawa, herbata, niektóre pokarmy). Czyszczenie zębów z zanieczyszczeń odbywa się przy pomocy specjalistycznego urządzenia, piasku stomatologicznego wraz ze sprzężonym powietrzem i wodą. Przeprowadzany przez nas zabieg piaskowania pozwala na zachowanie komfortu i jest całkowicie bezpieczny. Systematyczne usuwanie osadu metodą piaskowania pozwala uzyskać efekt lśniących i zadbanych zębów. Dla osób palących lub ze skłonnościami do nadmiernego odkładania osadów zabieg ten zaleca się co 4-6 miesięcy.

Polerowanie to zabieg, który jest wykonywany po skalingu i piaskowaniu. Polega on na polerowaniu zębów pastą spowalniającą proces ponownego odkładania się płytki, osadu oraz przebarwień.

Fluoryzacja to zabieg, podczas którego fluor wbudowując się w zewnętrzną warstwę zęba, szkliwo, wzmacnia je i zabezpiecza przed próchnicą. Alternatywnie dla fluoru stosujemy również inne preparaty wzmacniające szkliwo, między innymi hydroksyapatyt oraz preparaty zawierające kompleks CPP-ACP, zwane również „płynnym szkliwem”.

Jak najlepiej zadbać o swoje zęby w domu?

Nasi lekarze i higienistki w ramach wizyt profilaktycznych prowadzą instruktaż prawidłowego szczotkowania. Pomogą też indywidualnie wybrać najlepszą szczoteczkę, pastę do zębów oraz dobiorą niezbędne akcesoria do oczyszczania powierzchni międzyzębowych. Dla Pacjentów chcących kompleksowo zadbać o zdrowie swoich zębów z częstotliwością większą niż wizyty w gabinecie stomatologicznym rekomendujemy wykonanie szyn profilaktycznych, do których możemy stosować preparaty o charakterze „płynnego szkliwa”. Jest to zupełnie bezpieczna i wyjątkowo skuteczna metoda remineralizacji zębów i ich ochrony przed naturalnym zużyciem tkanek zęba czy próchnicą. Te same nakładki mogą również służyć Pacjentom do zabiegu wybielania, stąd są przez nas szeroko stosowane i docenione przez naszych Pacjentów.

Efekty leczenia

Pacjent zgłosił się z powodu obecności nieestetycznego osadu spowodowanego paleniem papierosów

Przeprowadzony zabieg piaskowania z polerowaniem pozwolił na całkowite pozbycie się osadu i przebarwień

Przed zabiegiem usunięcia osadu spowodowanego głównie nawykiem picia kilku filiżanek czarnej kawy dziennie

Efekt uzyskany po zabiegu piaskowania z polerowaniem przez nasze higienistki

Efekt po piaskowaniu pojedynczego siekacza szczęki u Pacjenta palącego

Gładkie i pozbawione osadu zęby po całkowitym usunięciu przebarwień i polerowaniu

Pacjentka zgłosiła się z powodu ciemnego osadu na zębach i nieestetycznego wyglądu pokrytego kompozytem dwójki górnej prawej

Efekt po przeprowadzeniu kompleksowej wizyty higienizacyjnej oraz wykonaniu nowej odbudowy kompozytowej zęba przed docelowym leczeniem protetycznym

Pacjent zgłosił się celem oczyszczenia zębów z osadu spowodowanego paleniem papierosów

Efekt po piaskowaniu jako przygotowanie przed procedurą wybielania nakładkowego

Pacjent zgłosił się po roku na kontrolną wizytę z usunięciem kamienia

Po skalingu i zabiegu polerowania uciśnięte przez kamień dziąsła mogą ulec wygojeniu

Poznaj naszych ekspertów

Dyplomowane higienistki, które zajmują się zabiegami profilaktycznymi

Iwona Ostrowska

dyplomowana higienistka

Halina Sidowska

dyplomowana higienistka

Daria Gajewska

dyplomowana higienistka

Często zadawane pytania

Jak często należy zgłaszać się na zabiegi profilaktyczne w gabinecie stomatologicznym?

Na zabiegi profilaktyczne należy zgłaszać się regularnie, przynajmniej raz na 6 do maksymalnie 12 miesięcy. Częściej na tego typu wizyty powinni udawać się Pacjenci, którzy palą papierosy, ponieważ są bardziej narażeni choroby dziąseł i odkładanie osadu. Wizyty profilaktyczne mają kluczowe znaczenie w utrzymaniu zębów i jamy ustnej w zdrowiu.