Bezpieczne i skuteczne wybielanie zębów

Naturalny, biały uśmiech

Każdy z nas marzy o pięknym, białym uśmiechu, najlepiej kiedy jest on naturalny. Oznacza to, że przy pomocy niewielkiej ingerencji w tkanki własne Pacjenta możemy uzyskać taki właśnie efekt. Współcześnie stosowane gabinetowe metody wybielania zębów pozwalają na bezpieczne i skuteczne rozjaśnienie koloru zębów.

Jak się przygotować do zabiegu wybielania zębów?

Jeśli myślisz o wybielaniu zębów to powinniśmy ten temat rozpocząć od wizyty u higienistki. Przed tą procedurą zęby powinny zostać oczyszczone z kamienia i wszystkich osadów czy przebarwień zewnętrznych, od kawy, herbaty czy papierosów. Już ta kompleksowa wizyta profilaktyczna znacznie poprawi estetykę zębów i kondycję dziąseł. Następnym krokiem jest wizyta kwalifikująca u lekarza dentysty. Oceni on indywidualnie możliwości przeprowadzenia zabiegu wybielania w Twoim przypadku i przygotuje Cię do wykonania spersonalizowanych szyn, które będą podstawą dalszego leczenia.

Metoda nakładkowego wybielania zębów

Jest wiele dostępnych metod wybielania zębów. W naszej opinii najbezpieczniejszą z nich, a jednocześnie dającą bardzo dobre rezultaty jest metoda nakładkowa, którą stosujemy również u siebie i naszych rodzin.

Na podstawie wycisku nasz technik przygotowuje indywidualnie dopasowane nakładki. Dodatkowo lekarz prowadzący przekazuje Pacjentowi zestaw profesjonalnych preparatów wybielających na cały okres leczenia wraz z preparatem remineralizującym. Ten drugi jest kluczowy podczas procesu wybielania, ponieważ wyrównuje gospodarkę mineralną tkanek własnych zęba, przez co gwarantuje bezpieczeństwo. Co ważniejsze z punktu widzenia komfortu Pacjenta bardzo dobrze znosi ewentualną nadwrażliwość po zabiegu. Po szczegółowym instruktażu praktycznie cały proces leczenia w tej metodzie odbywa się w domu. Aby osiągnąć pożądany efekt, Pacjent użytkuje nakładki z preparatem wybielającym w ciągu dnia przez okres od 2 do 4 godzin, na noc z kolei zakłada szyny z preparatem remineralizującym. Pierwsze zmiany widoczne są już po kilku dniach, natomiast samo leczenie kończy się z reguły po dwóch tygodniach. Olbrzymią zaletą tej metody jest fakt, że Pacjent w konsultacji z lekarzem może sam zadecydować jaki efekt wybielania jest dla niego satysfakcjonujący oraz to, że zabieg ten może powtórzyć w przyszłości, kiedy zęby wydadzą się mu nabrać ponownie nieco więcej żółtawego odcienia lub przed jakąś ważną uroczystością.

W czasie wybielania nie powinno się:

  • Używać innych środków do wybielania zębów
  • Spożywać owoców cytrusowych, kwaśnych soków owocowych i leków przeciwko nadkwasocie żołądka (substancje te zmieniają zawartość kwasu w ślinie i mogą doprowadzić do zaburzenia lub wydłużenia procesu wybielania)
  • Palić tytoniu, pić kawy, Coca coli, czerwonego wina i innych silnie barwiących napojów czy pokarmów, np. buraków, grzybów – spożywanie ich może opóźnić proces wybielania, osłabić jego efekt lub nawet powodować przebarwienia zębów. Tak zwana ‘biała dieta’ obowiązuje przez okres wybielania i 2 tygodnie po jego zakończeniu
  • Pić napojów i spożywać pokarmów z założonymi na zęby szynami
  • Preparat nie powinien być stosowany przez kobiety ciężarne i karmiące, gdyż nie prowadzono badań co do ewentualnych działań ubocznych nadtlenku karbamidu na tej grupie pacjentów

Nasze wskazówki

Żeby wzmocnić efekt wybielania należy przed pierwszą aplikacją środka wybielającego wykonać zabieg usunięcia złogów nazębnych i piaskowania. Dzięki temu znacznie szybciej i w bardziej spektakularny sposób udaje się efekt pożądany przez Pacjenta.

Dla wielbicieli czarnej kawy i herbaty zalecamy oczywiście ich odstawienie na okres wybielania i 2 tygodnie po tym okresie. Jesteśmy jednak tylko ludźmi, stąd dla osób bardzo do nich przywiązanych zalecamy picie tych napojów po ostygnięciu przez słomkę (w ten sposób udaje się ograniczyć kontakt barwiącego płynu z powierzchnią zębów)

Zaproponowany przez nas preparat remineralizujący jest fantastyczny do stosowania w nocy w przypadkach nadwrażliwości po zabiegu wybielania, ale nie tylko. Jego stosowanie jest wskazane również po okresie wybielania w przypadku jakichkolwiek objawów nadwrażliwości czy po prostu remineralizacji zębów i ich ochroną przed próchnicą.

Efekty leczenia

Przed zabiegiem wybielania Pacjentce nie podoba się żółtawy odcień jej naturalnie pięknych zębów

Po 7 dniach wybielania metodą nakładkową udało się uzyskać efekt śnieżnobiałych zębów o jakim marzyła Pacjentka

Pacjentce zależało na uzyskaniu bielszego uśmiechu specjalnie na okoliczność ślubu jej córki. Do tej pory Pacjentka nie zdecydowała się na wybielanie ze względu na obawę przed bólem i tak nadwrażliwych już zębów

Po 9 dniach wybielania udało się uzyskać naturalny efekt zębów jaśniejszych o 3 odcienie od wyjściowego. Ze względu na zastosowanie preparatu remineralizującego przed terapią jak również w jej trakcie udało się całkowicie uniknąć nadwrażliwości pozabiegowej, ale także znieść dotychczasowe dolegliwości

Poznaj naszych ekspertów

Lekarze dentyści zajmujący się profesjonalnym wybielaniem zębów

Barbara Aleksandrzak

lekarz dentysta

Agata Sobczak-Zuszek

lekarz dentysta

Aleksandra Kabała

lekarz dentysta

Sylwia Roszuk

lekarz dentysta

Często zadawane pytania

1. Czy wybielanie jest bezpieczne?

Wybielanie pod okiem specjalisty jest zupełnie bezpieczne. Niejednokrotnie powtarzany jest osąd, iż zabieg ten negatywny wpływ na szkliwo. W stosowanej przez nas metodzie, w której zakłada się preparat remineralizacyjny na zmianę ze środkiem wybielającym nie ma ryzyka związanego z utratą substancji mineralnych. Przeprowadzone w ten sposób wybielanie nie powoduje żadnej ingerencji w strukturę zęba.

2. Czy efekty wybielania są długotrwałe?

Długość utrzymywania się efektów po wybielaniu jest w dużej mierze uzależniona od higieny jamy ustnej Pacjenta i jego nawyków. Na kolor zębów negatywnie mogą działać również niektóre produkty, które zawierają w sobie intensywne barwniki, np. jagody czy buraki. Niekorzystny wpływ na efekty wybielania mają także papierosy. Jeżeli jednak Pacjent stosuje się do zaleceń lekarza, efekty wybielania mogą utrzymywać się nawet do 2 lat. W razie potrzeby zabieg ten można powtarzać korzystając z wcześniej przygotowanych nakładek.