Skuteczne i bezbolesne leczenie próchnicy zębów

Wczesne rozpoznanie

Leczenie zachowawcze to jedna z najważniejszych dziedzin współczesnej stomatologii. W jej zakres wchodzi najistotniejsza naszym zdaniem profilaktyka próchnicy oraz leczenie powstałych już ubytków próchnicowych. Mając na względzie zdrowie zębów własnych naszych Pacjentów naszym celem jest wykrywanie próchnicy w jej wczesnym stadium i leczenie nowoczesnymi małoinwazyjnymi technikami. Łączymy naszą wiedzę, doświadczenie i nowe technologie tak, aby przeprowadzone leczenie było bezbolesne, skuteczne, a kolejne wizyty były tylko rutynowymi kontrolami okresowymi.

Próchnica to choroba

Próchnica zębów to długotrwały proces, który polega na demineralizacji i rozkładzie twardych tkanek zęba. Problem próchnicy zębów jest powszechny – obecnie dotyka ponad 80% osób dorosłych i 95% dzieci w Polsce. Zwykle rozwój próchnicy jest wynikiem zaniedbań higienicznych pacjenta, jednak o występowaniu tej choroby decydują cztery czynniki:

  1. Obecność bakterii
  2. Występowanie w diecie dużej ilości cukrów
  3. Podatność zębów
  4. Czas ekspozycji zębów na płytkę nazębną, bakterie i cukry

Każdy z wymienionych wyżej elementów jest czynnikiem koniecznym, ale samodzielnie niewystarczającym do powstania ubytku próchnicowego. Główną przyczyną rozwoju próchnicy u dorosłych jest nieprawidłowe oczyszczanie zębów, z kolei u dzieci najpowszechniejszym czynnikiem są oprócz tego nieprawidłowe nawyki żywieniowe takie jak podjadanie, picie słodzonych napojów lub jedzenie po wieczornym myciu zębów. Warto podkreślić, że nieleczona próchnica jak każda choroba bakteryjna rozprzestrzenia się na sąsiadujące zęby.

Objawy próchnicy zębów

Do stomatologa należy udać się niezwłocznie, kiedy Pacjent dostrzeże jakiekolwiek niepokojące dolegliwości. Najczęstszym skutkiem występowania próchnicy są przeszywające, krótkie bóle podczas jedzenia lub szczotkowania. Jest to ostrzeżenie, którego nigdy nie należy lekceważyć. Sygnałem do udania się do gabinetu stomatologicznego może być również nadwrażliwość na ciepło lub zimno. Ważne jest, aby spotkanie z lekarzem dentystą odbyło się możliwie jak najszybciej, ponieważ chroni to przed progresją choroby do miazgi i powstaniem poważniejszych zmian, których konsekwencją może być m.in. konieczność leczenia kanałowego lub w ostateczności usunięcia zęba.

Metody leczenia próchnicy

Z doświadczenia wiemy, że leczenie próchnicy w początkowych jej stadiach metodami minimalnie inwazyjnymi jest najbardziej oszczędzającym podejściem do leczenia. Takie rozwiązania pozwalają na remineralizację czy oszczędne opracowanie tkanek zęba, co w kontekście naszego wydłużającego się życia spowalnia ich degradację i gwarantuje zdrowe zęby do późnej starości.

Nowoczesną metodą leczenia próchnicy początkowej jest m.in. remineralizacja. Na niewielkie odwapnienia, po wcześniejszym oczyszczeniu tego miejsca, aplikuje się odpowiednie preparaty zawierające niezbędne minerały takie jak fluor, wapń i fosforany. Mają one na celu zatrzymanie procesu próchnicowego oraz zregenerowanie uszkodzonej tkanki. Dla lepszej skuteczności zabiegi te często powtarzane są na kilku sesjach. Inną stosowaną przez nas metodą jest infiltracja próchnicy przy zastosowaniu specyficznej żywicy ICON.

Najczęstszym sposobem leczenia próchnicy manifestującej się powstaniem tzw. ubytku jest jego opracowanie i wykonanie wypełnienia, powszechnie znane jako plomby. Usuwa się wówczas fragmenty chorej zębiny – zazwyczaj za pomocą wiertła – a po oczyszczeniu ubytku zakłada się odpowiedni materiał. Nasi specjaliści w zależności od warunków i indywidualnych potrzeb Pacjenta dobierają odpowiednio materiały pod kątem ich działania biologicznego, wytrzymałości mechanicznej czy estetyki. Selekcji dokonujemy spośród sprawdzonych rozwiązań potwierdzonych klinicznie i wysokiej klasy materiałów, które mają zapewnić długotrwały efekt leczenia. Dzięki temu prawidłowo wykonane i użytkowane uzupełnienia są rozwiązaniami na kolejną dekadę (lub nawet dekady) życia Pacjenta.

Efekty leczenia

Pacjent zgłosił się z powodu głębokiego ubytku w górnym zębie przedtrzonowym powodującym okresowe dolegliwości bólowe przy jedzeniu

Całkowicie opracowano ubytek, wykonano wytrzymałe i estetyczne wypełnienie kompozytowe będące praktycznie nie do odróżnienia w tkankami własnymi zęba

Pacjentka zgłosiła się z powodu nieestetycznego przebarwienia pomiędzy zębami, w okolicy obecnego wypełnienia

Usunięto nieszczelne wypełnienia, całkowicie opracowano ubytki próchnicowe i założono  dopasowane kolorem i przeziernością wypełnienia kompozytowe

Ząb zakwalifikowano do leczenia ze względu na obecność próchnicy pod nieszczelnym wypełnieniem

Usunięto próchnicę i anatomicznie odbudowano powierzchnię żującą zęba materiałem kompozytowym

Ząb z nieszczelnym wypełnieniem na powierzchni zgryzowej i próchnicą

Opracowano ubytek próchnicowy oraz wykonano anatomiczną odbudowę materiałem kompozytowym

Pacjentka zgłosiła się na kolejną wizytę celem wymiany nieszczelnych wypełnień amalgamatowych. Na zdjęciu szóstka po odbudowie kompozytowej. Na życzenie Pacjentki leczenie zostało podzielone na etapy

Usunięto w odpowiedniej osłonie wypełnienie amalgamatowe oraz wykonano anatomiczną odbudowę powierzchni zgryzowej materiałem kompozytowym. Na kolejnej wizycie planowana jest wymiana wypełnienia w ósemce

Pacjentka zgłosiła się z powodu licznych, nieszczelnych i nieestetycznych wypełnień w górnej dwójce

Usunięto stare wypełnienia, opracowano ubytki i wykonano estetyczną odbudowę korony zęba materiałem kompozytowym

Pacjent zgłosił się z powodu brzydkich, kilkuletnich wypełnień w odcinku przednim

Dokonano wymiany wypełnień na takie z wysokoestetycznego materiału kompozytowego

Poznaj naszych ekspertów

Lekarze dentyści zajmujący się leczeniem zachowawczym
Joanna Kunert

Joanna Kunert

specjalista stomatologii zachowawczej i endodoncji oraz stomatologii ogólnej
Marta Kunert

Marta Kunert

lekarz dentysta
Stomatolog Jakub Łata

Jakub Łata

lekarz dentysta
Joanna Wojnarowicz (lekarz dentysta)

Joanna Wojnarowicz

lekarz dentysta
Monika Mazurek

Monika Mazurek

lekarz dentysta

Alicja Piwońska

lekarz dentysta

Barbara Aleksandrzak

lekarz dentysta

Często zadawane pytania

1. Jak długo po założeniu wypełnienia nie można jeść oraz pić?

W naszym gabinecie stosujemy głównie kompozytowe wypełnienia światłoutwardzalne. Oznacza to, że podczas zabiegu plomba jest utwardzana światłem lampy UV, a materiał natychmiast twardnieje. Stąd o ile lekarz prowadzący nie zaleci inaczej Pacjent od razu po wyjściu z gabinetu może jeść i pić.

2. Czy wypełnienia są rozwiązaniem trwałym?

Wypełnienia światłoutwardzalne mogą służyć Pacjentowi przez wiele lat pod warunkiem, że dba o higienę jamy ustnej oraz regularnie udaje się na wizyty kontrolne. Trwałość wypełnień kompozytowych w zależności od warunków to zwykle od 5 do 15 lat. Rozwiązaniami o jeszcze dłuższej żywotności są nowoczesne i estetyczne odbudowy typu Inlay i Onlay dedykowane do rozległych ubytków.

3. Jak często należy zgłaszać się na wizyty kontrolne?

Zaleca się, aby Pacjenci zgłaszali się do swojego lekarza regularnie co pół roku, chyba, że zaleci inaczej. W trakcie wizyty kontrolnej lekarz dentysta oceni stan zdrowia jamy ustnej, przeprowadzi zabiegi profilaktyczne czy zaproponuje najlepsze rozwiązania ewentualnego problemu.