Profesjonalna profilaktyka najważniejszą dziedziną stomatologii

Częstotliwość wizyt profilaktycznych

Wiele uwagi poświęcamy profilaktyce stomatologicznej. To dzięki niej nasi Pacjenci mogą w zdrowiu zachować własne zęby na długie lata. Prawidłowa higiena jamy ustnej, odpowiednia dieta, profesjonalne zabiegi higienizacyjne, fluoryzacja pozwalają utrzymać zęby i dziąsła w zdrowiu. Pracujące w naszym zespole dyplomowane higienistki w oparciu o przeprowadzone badanie pacjenta przygotowują indywidualny plan higieny jamy ustnej z instruktażem, udzielają porad dietetycznych oraz przeprowadzają profesjonalne zabiegi profilaktyczne. Zabiegi profilaktyczne dla dorosłych zalecamy optymalnie z częstotliwością raz na 6-12 miesięcy, z kolei dzieci i młodzieży co 3-6 miesięcy.
Dlaczego nasz gabinet stomatologiczny

Zabiegi profilaktyczne, które przygotowaliśmy dla Ciebie

W naszej klinice w ramach zabiegów profilaktycznych przeprowadzamy skaling, piaskowanie, polerowanie oraz fluoryzację.

Skaling jest zabiegiem, który polega na usunięciu kamienia nazębnego za pomocą końcówki ultradźwiękowej. U osób dorosłych zaleca się przeprowadzenie tego zabiegu raz na 6-12 miesięcy, co pozwala to na utrzymanie zębów i dziąseł w zdrowiu. Ponadto skaling jest właściwie bezbolesny oraz całkowicie bezpieczny – nie narusza naturalnej struktury zęba.

Piaskowanie jest zabiegiem uzupełniającym skaling. Polega on na usunięciu osadów i przebarwień, które znajdują się na powierzchni zębów pochodzenia zewnętrznego (palenie tytoniu, kawa, herbata, niektóre pokarmy). Czyszczenie zębów z zanieczyszczeń odbywa się przy pomocy specjalistycznego urządzenia, piasku stomatologicznego wraz ze sprzężonym powietrzem i wodą. Przeprowadzany przez nas zabieg piaskowania pozwala na zachowanie komfortu i jest całkowicie bezpieczny. Systematyczne usuwanie osadu metodą piaskowania pozwala uzyskać efekt lśniących i zadbanych zębów. Dla osób palących lub ze skłonnościami do nadmiernego odkładania osadów zabieg ten zaleca się co 4-6 miesięcy.

Polerowanie to zabieg, który jest wykonywany po skalingu i piaskowaniu. Polega on na polerowaniu zębów pastą spowalniającą proces ponownego odkładania się płytki, osadu oraz przebarwień.

Fluoryzacja to zabieg, podczas którego fluor wbudowując się w zewnętrzną warstwę zęba, szkliwo, wzmacnia je i zabezpiecza przed próchnicą. Alternatywnie dla fluoru stosujemy również inne preparaty wzmacniające szkliwo, między innymi hydroksyapatyt oraz preparaty zawierające kompleks CPP-ACP, zwane również „płynnym szkliwem”.

Jak najlepiej zadbać o swoje zęby w domu?

Nasi lekarze i higienistki w ramach wizyt profilaktycznych prowadzą instruktaż prawidłowego szczotkowania. Pomogą też indywidualnie wybrać najlepszą szczoteczkę, pastę do zębów oraz dobiorą niezbędne akcesoria do oczyszczania powierzchni międzyzębowych. Dla Pacjentów chcących kompleksowo zadbać o zdrowie swoich zębów z częstotliwością większą niż wizyty w gabinecie stomatologicznym rekomendujemy wykonanie szyn profilaktycznych, do których możemy stosować preparaty o charakterze „płynnego szkliwa”. Jest to zupełnie bezpieczna i wyjątkowo skuteczna metoda remineralizacji zębów i ich ochrony przed naturalnym zużyciem tkanek zęba czy próchnicą. Te same nakładki mogą również służyć Pacjentom do zabiegu wybielania, stąd są przez nas szeroko stosowane i docenione przez naszych Pacjentów.

Efekty leczenia

Pacjent zgłosił się z powodu obecności nieestetycznego osadu spowodowanego paleniem papierosów

Przeprowadzony zabieg piaskowania z polerowaniem pozwolił na całkowite pozbycie się osadu i przebarwień

Przed zabiegiem usunięcia osadu spowodowanego głównie nawykiem picia kilku filiżanek czarnej kawy dziennie

Efekt uzyskany po zabiegu piaskowania z polerowaniem przez nasze higienistki

Efekt po piaskowaniu pojedynczego siekacza szczęki u Pacjenta palącego

Gładkie i pozbawione osadu zęby po całkowitym usunięciu przebarwień i polerowaniu

Pacjentka zgłosiła się z powodu ciemnego osadu na zębach i nieestetycznego wyglądu pokrytego kompozytem dwójki górnej prawej

Efekt po przeprowadzeniu kompleksowej wizyty higienizacyjnej oraz wykonaniu nowej odbudowy kompozytowej zęba przed docelowym leczeniem protetycznym

Pacjent zgłosił się celem oczyszczenia zębów z osadu spowodowanego paleniem papierosów

Efekt po piaskowaniu jako przygotowanie przed procedurą wybielania nakładkowego

Pacjent zgłosił się po roku na kontrolną wizytę z usunięciem kamienia

Po skalingu i zabiegu polerowania uciśnięte przez kamień dziąsła mogą ulec wygojeniu

Poznaj ekspertów

Wykwalifikowanych lekarzy specjalistów, pasjonatów i przyjaciół.
Iwona Ostrowska

Iwona Ostrowska

dyplomowana higienistka

Halina Sidowska

dyplomowana higienistka

Daria Gajewska

dyplomowana higienistka

Często zadawane pytania

Jak często należy zgłaszać się na zabiegi profilaktyczne w gabinecie stomatologicznym?

Na zabiegi profilaktyczne należy zgłaszać się regularnie, przynajmniej raz na 6 do maksymalnie 12 miesięcy. Częściej na tego typu wizyty powinni udawać się Pacjenci, którzy palą papierosy, ponieważ są bardziej narażeni choroby dziąseł i odkładanie osadu. Wizyty profilaktyczne mają kluczowe znaczenie w utrzymaniu zębów i jamy ustnej w zdrowiu.