Tel. 42 642 07 41     kom. 0 508 155 674

Profilaktyka

W naszym gabinecie od wielu lat kładziemy duży nacisk na szeroko pojętą profilaktykę stomatologiczną. Stosowanie się do jej zasad pozwala na zachowanie własnego uzębienia w zdrowiu, bez konieczności leczenia interwencyjnego. Profilaktyka obejmuje szereg zabiegów pozwalających uniknąć lub opóźnić powstawanie próchnicy zębów i chorób dziąseł. 

Podstawowym zadaniem profilaktyki jest walka z płytką nazębną – główną przyczyną rozwoju próchnicy i chorób dziąseł.

CZY WIESZ, ŻE ... jako osobie ubezpieczonej (w ramach NFZ) raz w roku przysługuje Ci wizyta higienizacyjna, w ramach której wykonujemy profesjonalne, a przede wszystkim bezpłatne usunięcie kamienia?

 

 

Nasze dyplomowane higienistki stomatologiczne w oparciu o przeprowadzone badanie opracowują indywidualny plan higieny jamy ustnej, udzielają porad dietetycznych, a co najważniejsze przygotowują Pacjentów do rozpoczęcia leczenia z zakresu stomatologii estetycznej, protetyki czy implantologii. 

Zapewniamy pełen zakres profesjonalnych zabiegów profilaktycznych:

Usunięcie kamienia nazębnego (inaczej skaling) polega na oczyszczeniu zęba z twardych złogów nazębnych.  Zabieg zakończony jest polerowaniem zębów co zabezpiecza je przed przedwczesnym odkładaniem się płytki nazębnej.

Piaskowanie zębów to zabieg polegający na usunięciu osadów i przebarwień pochodzenia zewnętrznego (z papierosów, kawy, herbaty, niektórych pokarmów). Oczyszczenie zębów z zanieczyszczeń odbywa się przy pomocy specjalistycznego urządzenia, proszku stomatologicznego wraz ze sprężonym powietrzem i wodą. Piaskowanie może być zabiegiem samodzielnym, gdy na zębach występuje tylko osad lub zabiegiem uzupełniającym przy skalingu. Szczególnie polecany jest również pacjentom przed rozpoczęciem procesu wybielania.

Kompleksowa wizyta higienizacyjna to szereg zabiegów, które w sposób kompletny wyczerpują potrzeby higienizacyjne Pacjenta. Podczas wizyty przeprowadzamy:

  • usunięcie kamienia nazębnego
  • piaskowanie zębów
  • polerowanie zębów mające na celu spowolnienie procesu ponownego odkładania się złogów i osadu
  • fluoryzację wzmacniającą tkanki twarde zęba
  • profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej wraz z doborem szczoteczki i preparatów

 

Lakierowanie zębów preparatami fluoru jest najczęściej stosowaną formą profesjonalnej profilaktyki fluorkowej. Jego działanie polega na wbudowaniu związków fluoru w strukturę szkliwa, a co za tym idzie znaczne zmniejszenie podatności tkanek zęba na próchnicę. W przypadku zabiegu lakierowania zębów redukcja próchnicy wynosi aż 30%. Procedura ta szczególnie polecana u dzieci, ale można ją stosować również w przypadku miejsc nadwrażliwych (np. szyjek zębowych), świeżo wyrzniętych zębów czy do miejscowej remineralizacji plam próchnicowych. Zabieg lakierowania powinien być powtarzany zgodnie z zaleceniami lekarza 2-4 razy w roku, w zależności od skłonności pacjenta do próchnicy.

Lakowanie zębów polega na wypełnianiu bruzd i zagłębień zęba specjalnym materiałem, zwanym lakiem szczelinowym. Szczeliny i bruzdy są miejscami najczęstszego zalegania resztek pokarmowych oraz bakterii, stąd są to rejony zęba najbardziej narażone na próchnicę. Poprzez procedurę lakowania zabezpiecza się głębokie, podatne na próchnicę bruzdy, znacząco redukując w ten sposób ryzyko choroby. Lakowaniu poddajemy stałe zęby trzonowe i przedtrzonowe, jak również mleczne trzonowce.

Aplikacja preparatów remineralizujących

Porady dietetyczne

 

Na skuteczną profilaktykę składają się zabiegi wykonywane w gabinecie stomatologicznym jak również zabiegi  samodzielnie wykonywane  przez pacjenta w domu. 

Indywidualny instruktaż higieny jamy ustnej

Nasi specjaliści zostali objęci programem nauczania indywidualnie dobranej higieny jamy ustnej, który jest przeprowadzany równolegle w 56 krajach na całym świecie. Rezultatem tego szkolenia jest profesjonalne doradztwo w zakresie doboru narzędzi i metod, które pomogą skutecznie zapobiegać próchnicy zębów, chorobom dziąseł, przyzębia oraz nieświeżemu oddechowi. Skorzystaj z kompleksowej wizyty higienizacyjnej, a my nauczymy Cię wszystkiego co potrzebne do utrzymania Twoich zębów i dziąseł w zdrowiu, a dodatkowo wyposażymy Cię w profesjonalne narzędzia marki CURAPROX. 

 

Zachęcamy do lektury artykułu, na łamach którego nasze dyplomowane higienistki stomatologiczne Iwona Ostrowska i Ilona Mitera udzielają kilku cennych rad dotyczących profilaktyki, wizyt adaptacyjnych dla dzieci oraz porad dietetycznych.